Úvodní strana » Aktuality » Úrokové sazby se nejspíš přiblíží hranici pěti procent. Zájem o hypotéky přesto nepolevuje

Úrokové sazby se nejspíš přiblíží hranici pěti procent. Zájem o hypotéky přesto nepolevuje

Listopad 2021: Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu 2021 stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.

Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a meziročně o 1265 lidí více. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 6,9 miliardy korun. Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,61procentního bodu

Po razantním zvýšení úrokových sazeb ČNB zvyšují sazby i jednotlivé banky. Zájem o hypotéky přesto proti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték 75 procent, v září to bylo 38 procent a v říjnu 27 procent. 

Nabídkové sazby bank během října začaly směřovat ke čtyřem procentům. Na začátku listopadu trh zaskočila Česká národní banka, která se odhodlala razantně zvýšit základní úrokovou sazbu o 1,25procentního bodu na 2,75 procenta. Po posledním navýšení základní sazby ČNB o 0,75 bodu na konci září vzrostly nabídkové sazby hypoték napříč celým trhem. Například hypotéky s fixací na pět let zdražily nejčastěji o 0,5 až 0,7 procentního bodu.

 

Zdroj: ČTK, ihned.cz, Fincentrum Hypoindex, říjen 2021